Cevdet Yılmaz: Hedefimiz yatırımın kalitesini artırmak

Londra Borsası’nın işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofis Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ‘Neden Türkiye’ye Yatırım Yapmalısınız’ başlığıyla bir sunum gerçekleştirdi ve uluslararası fon yöneticilerini Türkiye’ye yatırıma davet etti. Toplantı sonrasında düzenlenen yuvarlak masa toplantısında ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 25 küresel fon ve yatırım bankası yöneticisiyle bir araya geldi.

“Hedefimiz, yatırımların kalitesini ve çeşitliliğini artırarak daha fazla yatırım çekmek” diyen Yılmaz, “Elektromobilite, yeşil enerji, kimya, petrokimya, bilgi işlem teknolojileri, yüksek kaliteli üretim teknolojileri, savunma ve havacılık desteklediğimiz öncelikli sektörlerimizdir” diye konuştu. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Yılmaz ayrıca, yatırımcılara “Şu ana kadar takip ettiğimiz ekonomik program amaçlandığı gibi çalışıyor. Politikalarımız sonuç vermeye başlarken, kalıcı fiyat istikrarını sağlamak için ekonomi politikalarımız, enflasyonla mücadeleyi ön planda tutarak düzenlenmeye devam edecek” mesajını verdi.

‘POLİTİKALAR SONUÇ VERMEYE BAŞLADI’

Türkiye’de 80 bin civarında uluslararası şirketin bulunduğunu ve son 20 yılda 260 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çektiğini ifade eden Yılmaz, İngiltere’den Türkiye’ye 2002-2023 yılları arasında toplamda 13.8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırımın yapıldığını ve bu miktarın İngiliz yatırımcıların Türkiye’ye duyduğu güvenin bir işareti olduğunu kaydetti.

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney ise, “Türk hükümeti yatırım ortamını iyileştirmek için yoğun bir şekilde çalışırken, Birleşik Krallık hükümeti de Türkiye’yi iş ve yatırım camiasına tanıtmaya odaklanmış durumda. 2024 son çeyreğinden itibaren özel sermaye yatırımları ve çıkışlarının yoğun yaşanacağı bir döneme gireceğimizi tahmin ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x