Başantrenör Ferhat Akbaş Sezon Öncesinde Açıklamalarda Bulundu

Eczacıbaşı Dynavit Başantrenörü Ferhat Akbaş, sezon öncesinde yeni transferlerden milli takımımızın performansına kadar pek çok konuda açıklamada bulundu.

 

Kanada Milli Takımı’nın kaptanı Alexa Gray’in transferiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Alexa Gray sahada çok bilge bir oyun sergiliyor. Gecen sezon boyunca takım olarak ihtiyacını hissettiğimiz bir oyun yapısı var. Yıllardır yakından takip ettiğim bir oyuncuydu. Transfer süreci çok hızlıydı. En başından beri onunla çok sağlıklı bir iletişim kurdum. Kanada Milli Takımı’nı sırtlaması bana çok şey ifade ediyor. İtalya şampiyonluk serisinin son maçında izleyen herkesi kendisine hayran bıraktı. Oyun planımda çok önemli bir yeri var.

Naz Aydemir Akyol transferini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Naz kazanan bir oyuncu. Burada olmasının en büyük sebebi bu. Ondan takım liderliği beklentim var. Saha içinde ve dışında bu dengeyi çok iyi sağlayacağına eminim. Burada yetişti, Türkiye’ye mal oldu. Tekrar evinde. Birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Çok iyi bildiği bu kulüpte yepyeni bir yola çekiyoruz. Ben de bu yolda onun en büyük destekçisi olacağım.

Jovana Stevanovic’ten yeni sezonda beklentileriniz neler?

Jovana Stevanovic kariyeri boyunca hem rakiplerin hem takım arkadaşlarının her zaman saygı duyduğu bir sporcu oldu. Zor ve gergin anlarda soğukkanlı kalmayı çok iyi biliyor. Yıllarca en üst düzey takımlarda en büyük maçlarda sahaya çıktı. İstikrarı ortada. Bu mevkideki tecrübe seviyemizi en yukarıya çekeceğine eminim.

Martyna Czyrianska hakkında ne söylemek istersiniz?

Martyna, Polonya Milli Takımı’nda karın kasından şanssız bir sakatlık yaşadı. Tedavisinin sağlıklı ilerlemesi için Avrupa Şampiyonası’nı kaçırdı ama Olimpiyat Elemelerine yetişeceğini düşünüyorum. Çok cesaretli ve yetenekli. Bu kulübün sembollerinden biri olabilmek için çok genç bir yaşta konfor alanından çıktı. Kariyerindeki bu büyük hamlede ona olan güvenimi biliyor. Gelişimini izlemek kulübümüz adına keyifli olacak.

Sezon öncesi oyuncularınızdan beklentileriniz nelerdir?

Oyunculara sezon öncesi fiziksel yükleme yapma dönemindeyiz. Bu dönemde oyunculardan en büyük beklentim bireysel yeteneklerini takım sistemi yararına geliştirmeye çalışmaları. Yoğun fiziksel çalışmalar altında takım sistemine uyum sağlamak oldukça zor bir süreç. Bu süreçte oyuncularımızdan istediğimiz şey fiziksel ve taktiksel olarak sınırlarını zorlamaları. Çünkü yoğun maç takvimi sebebiyle bu kadar yoğun ve bireysel çalışma fırsatımız olmuyor.

Sezon başlamadan önce yeni sezon hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Lig fikstürü önemli ve zor maçlarla başlıyor. Lige zorlu maçlarlala başlamanın uzun vadede fayda getireceğini düşünüyorum. Her maçı kazanmak için sahaya çıkacağız. Ama ilk süreçte odaklanmamız gereken şey, oyunumuzun kalitesi. Maçların büyük bölümünde kendi performansımıza odaklanacağız ve kısa zamanda çok maç oynayacağız. Tüm sezonu iki büyük dilime ayırdığımız bir planımız var. Planımıza uyumlu bir şekilde ilerleyeceğiz.

 

Yeni salon hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bu sezon iç saha maçlarımızı Ayazağa’da, Play-Off ve Şampiyonlar Ligi maçlarımızı ise Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda oynamaya devam edeceğiz. Sezon öncesinde bizi çok heyecanlandıran projemiz üzerinde çalışma ve ilerleme fırsatımız oldu. Yönetimimiz bu konuda çok büyük bir çaba sarf ediyor. Yeni salonumuza en yakın zamanda kavuşacağız. Yeni oyuncular yetiştirmek ve dünyaya örnek bir salonda maçlara katılmak için tüm kulüp olarak seferber olduk. Eczacıbaşı vizyonunu ve kalitesini yansıtan bu projeye dahil olup, katkı verebilmek benim için gurur verici.

 

A Milli Takımızın yakaladığı büyük başarılar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Uzun bir yaz dönemi boyunca milli takımımız bize çok büyük bir gurur yaşattı ve olimpiyat elemeleri yolunda da yaşatmaya da devam edecek. Bu şampiyonluk voleybolun geleceğini parlatan bir sonuç. Milli takımımızın açtığı bu yolda kız çocuklarının voleybola olan ilgisi daha da artacaktır. Türk kadını, karşısında hiçbir engel tanımayacağını bir kez daha kanıtladı. Emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x