Alışveriş Yaparken, Para Harcarken Para Kazanmanın Yolu: “Cashback” Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Kredi kartı limitleri sona dayanırken, özellikle dar gelirlinin yüklendiği kartlardan para kazanabileceğiniz, daha doğru ifadeyle ‘iade’ alabileceğinizi biliyor muydunuz? Millerden, puanlardan bahsetmiyoruz. Baya harcadığınız miktarın size geri ödenmesinden bahsediyoruz. Gelin, birçok banka ve ödeme sistemlerinde bulunan bu iade sistemine bakalım.

Alışveriş yaparken, tasarruf etmek de artık alım gücüne dahil oluyor. “Cashback” olarak adlandırılan uygulamanın avantajlarından biri son yıllarda yaşadığımız ekonomik sorunlarımıza bir nebze de olsa nefes aldırabilir.

Cashback sistemi, uluslararası düzeyde kullanılan, bankaların ve ödeme sistemlerinin sunduğu bir iade yöntemi olurken, bu yöntemle alışverişlerinizi indirimli yapabilirsiniz.

Cashback sistemi nasıl çalışır ve nasıl kullanılır?

Cashback, belli kartların ya da ödeme sistemlerinin, belli siteler ve ürünlerde, harcanan tutarın belirli bir kısmını hesaba iade eden bir sistem. Bu sistemle alışveriş yaparken hem tasarruf edebilir hem de kazanç sağlayabilirsiniz.

Cashback, farklı markalar, siteler, kategorilerde anlaşmalı kartlar ve sistemlerle alışveriş yaptığınızda alışveriş tutarının beli bir oranını ya da miktarını nakit olarak iade eder. Böylece alışverişinizi indirimli yapmış olursunuz.

Online alışverişlerde ağırlıklı kullanılan bu sistemde harcanan miktarın bir kısmı hesabınıza geri yüklenirken, bir nevi ödül, indirim, puan sistemi gibi de görülebiliyor.

Cashback’in promosyondan farkı ise alırken yapılan indirim, fiyattan düşme şeklinde değil, alışveriş yaptıktan sonra belli bir miktarın hesaba geri ödenmesi şeklinde gerçekleşiyor. Böylelikle indirimlerden faydalanırken, paranızı da geri alabiliyorsunuz.

Cashback sisteminin çalışma mantığında ilk adım, mobil bankacılık ya da ödeme sistemlerine üye olmak olurken, sonrasında özel hesaptan alışverişler ve avantajlar takip ediliyor. 

Sadece online değil mağazalardaki alışverişlerde de kullanılan cashback sistemi, geniş bir kullanım alanına sahip.

Anlaşmalı marka, mağaza ya da kategorilerde alışverişin belirli bir oranda geri ödemesi mümkün olurken, marka, mağaza, site ya da kategoriye göre farklılık gösteriyor. Bir süre sonra hesaba aktarılan nakit tamamen para olarak iade edilir.

Cashback sistemi, alışveriş yaparken ödenen tutarın belirli bir oranını hesaba geri yükler. Ek gelir sağlama imkanı sunan sistem, bütçeye de katkı sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x